חפש
תולדות - גניבת הברכות
הרב חיים סבתו

תולדות
 ברכות יצחק לבניו
ר'  יואב פלדמן

רבקה חשה שיש בהריון שלה משהו מיוחד. היא פונה אל הקב"ה והוא מאשר את תחושתה- ההיריון אותו תעבור הוא מיוחד במינו. היא תלד תאומים המייצגים גישות מנוגדות זה לזה - שני עמים.

         לשיעור המלא<<<

כניסת בוגרים וידידים
שם משתמש
סיסמא
זכור סיסמא שכחת סיסמא?

  משתמש חדש לחץ כאן  

--------------------- & -------------------

שיעור עיון

         שיעורים בנושא:

          פרשת תולדות

 לעילוי נשמת      
    יעקב נפתלי    
      
בן אברהם

 

 

פרשת תולדות - האבות וארץ ישראל - הרב אברהם וולפסון

ביחס לאירועים שמסופר בהם בספר בראשית על האבות אמרו חכמינו "מעשי אבות סימן לבנים". סיפור ירידתו של אברהם אבינו למצרים ויציאתו משם ברכוש רב שניתן לו על ידי פרעה, למשל, מזכיר מאד את שאירע אחר כך בגלות מצרים וביציאה ממנה, והדוגמאות רבות. נראה שמתוך מעשי האבות ניתן לקבל לא רק רמזים לעתיד, אלא אף הדרכה ולימוד של דרכי התמודדות עם מצבים שונים שחוו האבות ואף בניהם עתידים לחוות.

דוגמא לענין זה אפשר לראות בקשר של האבות עם ארץ ישראל. כל אחד מן האבות היה קשור לארץ ישראל באופן אחר. אברהם אבינו היה ה"עולה חדש" הראשון. הוא נולד בחוץ לארץ ושמע את הקול ה-לוהי הקורא לו לעזוב את מקום הולדתו הטבעי וללכת לארץ זרה. העולה החדש צריך להשקיע מאמץ כדי להתחבר עם הארץ החדשה. הדרך להתחבר אליה תהיה "דרך הרגליים" -"קום התהלך בארץ לארכה ולרחבה כי לך אתננה" (יג, יז). המגמה של המעבר לארץ ישראל אינה ברכה גשמית בלבד, אלא משהו הרבה יותר משמעותי...

<<למאמר המלא

פניני רבי יוסף בכור שור - פרשת תולדות - הרב כרמיאל כהן

מדוע בזה עשו את הבכורה? ר"י בכור שור מציע שני הסברים לכך:

כי כל ממון שבעולם אין אדם רשע חושב כלום, ובזוי בעיניו כנגד גופו. ועוד, שהיה בוטח באהבת יצחק שלא יפסיד בכך כלום, כמו שאפרש בעז"ה.

 ההסבר הראשון של ר"י בכור שור הוא שסיפוק הצרכים הגופניים חשוב בעיניו של אדם רשע יותר מכל רווח ממוני. בהתאם לכך האכילה והשתייה שזכה להם עשו היו נחשבים בעיניו יותר מהיתרון הכלכלי שתעניק לו הבכורה.

אכן ר"י בכור שור מוסיף הסבר אחר שעל פיו עשו סמך על כך שלאור אהבת אביו אותו לא יפסיד כלום ממכירת הבכורה, כי אביו יעניק לו יתרון על פני יעקב למרות מכירת הבכורה. במקום אחר (כז, כט) מוכיח ר"י בכור שור את דבריו אלה מכך שביזוי הבכורה היה לאחר שסיים לאכול ולשתות – "הוא אומר 'ויקם וילך ויבז עשו [את] הבכורה', אפילו לאחר שנתרפה ביזה הבכורה, שלא היה סבור להפסיד בכך כלום".

                                                                                                                  למאמר המלא<<

 

- תולדות - גניבת הברכות
הרב חיים סבתו
מזל טוב ליוסף צוריאל מח' לג לרגל אירוסיו עם רעות - בסימן ובמזל טוב ....
חדש חדש חדש !!! אפליקציה לאתר Ybm
לפרטים לחץ כאן!
אתר חדש לרב אליהו ליפשיץ "תורה לשמה" - פרטים כאן
אביו של בוגר הישיבה יונה וייס נפטר, ההלויה היתה ביום ששי. יושב שבעה בקנדה
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים