חפש
תשובה - דרישה לשינוי
הרב חיים סבתו

על התשובה

הרב אלישע אבינר

"וגילו ברעדה"

הרב ישראל רוזנברג

כי תצא – מצוות מחיית עמלק

הרב אלחנן סמט

פרשת כי תצא
מצוות מחיית עמלק
ר' משה גרוס

מדוע כתב הרמב"ם שהכרתת זרעו של עמלק היא צווי שלא בענייני הדת? הרי ישנה פרשה שלמה המצווה אותנו להכרית את זרעו של עמלק... נראה כי התורה הלא ציותה 'זֵכֶר עמלק'...

            לשיעור המלא<<<

כניסת בוגרים וידידים
שם משתמש
סיסמא
זכור סיסמא שכחת סיסמא?

  משתמש חדש לחץ כאן  

--------------------- & -------------------

שיעור עיון

         שיעורים בנושא:

          פרשת כי תצא

      לעילוי נשמת      
    יעקב נפתלי    
      
בן אברהם

 

 

 

ה' אורי וישעי - על מזמור כ"ז בתהילים - הרב אלחנן סמט

יותר ממאה פעמים נאמר מזמור זה בקהילות האשכנזים בימי הרחמים שמראש חודש אלול ועד שמיני- עצרת, פעמיים בכל יום. עקב כך קשור המזמור בתודעתנו בקשר הדוק לימי הדין והרחמים, ראש השנה ויום הכפורים... הדבר הראשון שעלינו לתת עליו את הדעת, לאחר שנתבררו לנו פירושי המילים והפסוקים שבמזמור, הוא מבנהו... ניסיון לעמוד על תוכניתו הכללית של המזמור... ניסיון כזה יגלה לעינינו בנקל, כי המזמור בנוי משני חלקים שאורכם דומה, ומשפט סיום המצוי בסופו של המזמור, ומשמש מעין מסקנה דידקטית לשני החלקים גם יחד.

...הבסיס העיקרי לחלוקת המזמור לשני חלקים הוא כמובן ביחס המובע בין המדבר במזמור בגוף ראשון (להלן "המשורר") לבין ה'. בחלקו הראשון של המזמור לכל אורכו, מדבר המשורר על ה', כנסתר, ואין בו אף לא פנייה אחת אל ה' כנוכח, אף לא כשהוא שוטח את בקשתו האחת מאת ה' ואף לא כשהוא מתאר את שירתו וזמרתו העתידיים לה'. מאידך, חלקו השני של המזמור מתאפיין בפניית המשורר אל ה' כנוכח...

<<למאמר המלא

חטא ותשובה - באדם, בעם ובעולם - הרב צבי הבר

מחשבת התשובה קיבלה תפנית משמעותית במהלך הדורות האחרונים. במחשבת הראשונים התשובה היא תשובת היחיד, הקשורה למערכת המצוות והאיסורים בהם נתון האדם. התשובה, כיתר המצוות, הינה בעלת גדרים הלכתיים ברורים, הבאים בד בבד לתהליך נפשי אותו עובר השב בתשובה. ספרים שלמים ופרקים בספרי יסוד נכתבו סביב נושא התשובה: שער התשובה בחובות הלבבות לרבינו בחיי אבן פקודה, הלכות תשובה לרמב"ם, שערי תשובה לרבינו יונה מגירונדי ועוד.

במחשבת הדורות האחרונים, אשר הושפעו מתורת הקבלה, קיבלה התשובה רבדים נוספים, והפכה לתהליך רחב יותר, שאינו רק נחלת הפרט וחלק מעבודת ה' שלו, אלא עניין כללי יותר הקשור לכל תחומי המציאות. הדברים באים לידי ביטוי רב בהגותו של מרן הראי"ה, ובתפישתו בעניין התשובה.

במאמר זה ננסה לעמוד על מספר עניינים הקשורים להרחבת רעיון התשובה ומשמעותו.

למאמר המלא>>

 

- תשובה - דרישה לשינוי
הרב חיים סבתו
16:00 - התשובה - השתדלות מצד האדם
הרב יצחק שילת
לקראת ראש השנה נקיים השנה ערב לימוד לבוגרי הישיבה בעיר לוד. לפרטים לחץ כאן
מזל טוב לישי ומורן אוזן (מחזור ל"ג), לרגל הולדת הבן
מזל טוב לחגי ושירה שוורץ (מחזור ל"ד), לרגל הולדת בתם עטרת אסתר
אתר חדש לרב אליהו ליפשיץ "תורה לשמה" - פרטים כאן
חדש חדש חדש !!! אפליקציה לאתר Ybm
לפרטים לחץ כאן!
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים