חפש
משמעות גלות ויציאת מצרים
הרב חנן פורת ז"ל

ויקרא
 צו - דיני קרבנות
ר' יואב פלדמן

כידוע פרשת צו כהמשך לפרשת ויקרא עוסקת בדיני הקרבנות בעיקרה. ניתן לראות הבדל ניכר בין שתי הפרשות בסדר הקרבנות: בפרשת ויקרא הסדר הוא: עולה, מנחה, שלמים, חטאת, אשם...

לשיעור המלא<<<

כניסת בוגרים וידידים
שם משתמש
סיסמא
זכור סיסמא שכחת סיסמא?

  משתמש חדש לחץ כאן  

--------------------- & -------------------

שיעור עיון

         שיעורים בנושא:

                 פסח 

     לעילוי נשמת   
    משה ברנר    
        אטיאס

 

 

חג הפסח - חג החינוך -  הרב אלישע אבינר

חג פסח הוא חג החינוך. אפילו השתלשלוּת האירועים במצרים נועדה לצרכים חינוכיים עתידיים: "למען שיתי אותותי אלה בקרבו ולמען תספר באוזני בנך ובן בנך את אשר התעללתי במצרים" (שמות י א). המכות נחתו על המצרים על מנת שנוכל לספר עליהם לבנינו!! מכאן חשיבותו החינוכית של חג הפסח.

כל עקרת בית טורחת ומתייגעת בניקוי החמץ לפסח: כל פינה וסדק בדירה זוכים למבט עינה החודר של בעלת הבית. גם החובה החינוכית המוטלת עלינו בליל הסדר דורשת הכנה. ללא הכנה ראויה, נחמיץ את ההזדמנות להטביע בנפשו הרכה של הילד את המסרים החינוכיים שקשורים לחג הפסח.

בל נשכח שילדינו הם "ידענים" גדולים בזכות גני הילדים ובתי הספר, הת"תים וכדו'. חזרה על אמיתוֹת ידועות לא תספק אותם והיא אף עלולה לאכזב אותם קשות. בלא התכוננות ראויה לשמה לא נמלא את חובתנו!

<<למאמר המלא

שאלת רב - הרב אלי רייף

האם "שאלת רב" היא ערוץ הידברות בן אישי בין השואל לרבו, או מוצר שוק? הפיכת עולמנו לכפר גלובלי קטן חוללה שינוי בדפוסי הפניה לרב.

בעולם "הישן" לא היו אמצעי תקשורת מפותחים וגם לא אמצעי נגישות מפותחים. הפניה לרב שבמקום מגורי השואל היתה הפיתרון הנגיש, הטבעי והפשוט. מסתבר שבדרך כלל הרב הכיר את כל בני מקומו, וידע אופיים, טיבם, מצוקותיהם וקורותיהם. המושג "מרא דאתרא" היה גם ביטוי טבעי של דרך החיים.

בעולם המודרני התפתחות אמצעי התקשורת מאפשרת לפנות לכל רב. בכפרנו הגלובלי לחיצת כפתור מפנה אותך לרב שאינך מכיר אותו והוא אינו מכיר אותך כלל. ניתן גם לערוך "סקר שוק" ולהפנות את אותה שאלה לכמה רבנים ללא שהם ידעו על כך כלל. שאלת הרב כבר אינה שאלה אישית, הפותחת ערוץ תקשורת בין השואל לרב שלו. השואל נהפך לצרכן הלכתי ושאלת הרב הפכה להיות "מוצר שוק"...

                                                                                                                  למאמר המלא<<

 

10:00 - יציאת מצרים - למה דווקא כך?
הרב מאיר שפיגלמן
16:00 - מתחיל בגנות ומסיים בשבח
הרב נחום אליעזר רבינוביץ'
20:00 - משמעות גלות ויציאת מצרים
הרב חנן פורת ז"ל
מזל טוב לרועי טנדלר (ל"ג) לרגל אירוסיו עב"ל תמר
ספר חדש לראש הישיבה - מסילות בלבבם!!
חדש חדש חדש !!! אפליקציה לאתר Ybm
לפרטים לחץ כאן!
אתר חדש לרב אליהו ליפשיץ "תורה לשמה" - פרטים כאן
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים