חפש
בלק - נבואתו של בלעם
הרב חיים סבתו

בלק - התוכניות של בלעם

הרב מאיר שפיגלמן

בלק - אין ישיבה כי אם קלקלה

הרב נחום אליעזר רבינוביץ'

בלק - פרשת האתון

הרב אלחנן סמט

בלק
ברכות בלעם
ר' יואב פלדמן

פרשת בלק ונבואת בלעם עוסקת במבט של אומות העולם על עם ישראל. אנו נתקלים לראשונה במלחמה מסוג אחר - לא מלחמה פיזית של קרב אלא מלחמה רוחנית על ידי קללות שלבסוף הפכו לברכות.

    לשיעור המלא<<<

כניסת בוגרים וידידים
שם משתמש
סיסמא
זכור סיסמא שכחת סיסמא?

  משתמש חדש לחץ כאן  

--------------------- & -------------------

שיעור עיון

        שיעורים בנושא:

            פרשת בלק 

     לעילוי נשמת   
    משה ברנר    
        אטיאס

 

 

המפלה בשיטים- הרב רן כלילי

24,000 ההרוגים שנפלו במגפה שבאה בעקבות החטא בשיטים הוא מספר ההרוגים הגדול ביותר שהיה אי פעם במגפה בתולדות עם ישראל, מה שאומר לנו שכנראה החטא הזה היה הגדול ביותר, וכמאמר המדרש בבראשית רבה, שם אומר רבי לוי שהגזירה הזו קשה אפילו מהגזירה בחטא העגל, והסיבה לכך שבחטא העגל פרקו מעליהם נזמי זהב לבניית העגל, בעוד שבחטא בשיטים כתוב שנצמדו לפעור ומפרש המדרש: "נצמדו – כצמידים", מה שמעיד על קרבה גדולה יותר לע"ז בחטא זה.

מדוע דווקא בשיטים הייתה המפלה הגדולה ביותר של עם ישראל? מה הביא לנפילה הזו? כבר בתורה רואים את התהליך: בהתחלה העם רק יושבים ליד המדיינים, אחרי זה הם מזנים איתם, ולאחר מכן כבר התפתה העם לעבוד את אלוהיהם. המדרש מתאר במדויק את התהליך, ומה שיוצא מהתהליך הוא שלעם ישראל אין תאווה לעבוד את בעל פעור, אלא שעברו דרך מסוימת שבעקבותיה, בסופו של דבר, עבדו את בעל פעור.

<<למאמר המלא

פניני רבי יוסף בכור שור - הרב כרמיאל כהן

ויחר אף אלהים כי הולך הוא – אף על פי שנתן לו רשות לילך, מחשבתו הרעה ניכרת מתוך מעשיו; שאם היה דעתו לעשות מצוַת המקום, היה לו לומר: מאחר שלא אקללם ולא אעשה מה שהוא מבקש, למה אלך? וכי אלך להתקוטט עמו בארצו? אלא ודאי מה שהיה הולך, דעתו היה לקללם שלא ברשות המקום, דקסבר כשם שאמר לי תחילה "לא תלך" (פסוק יב) ועכשיו אמר לי "לֵך" (פסוק כ), כך יחזור בו על שאמר שלא לקללם.

חרון אף ה' על הליכתו של בלעם נבע מכך שבלעם הלך במטרה לקלל את ישראל. אם אכן בלעם היה חושב שלא יקלל את ישראל היה נמנע מללכת לפגוש את בלק, שהרי הליכתו תהיה לחינם והוא עלול להתקוטט עם בלק (כפי שבאמת קרה בסופו של דבר). אלא בלעם חשב שהוא יצליח לקלל את ישראל אם ילחץ מספיק חזק, שהרי לשיטתו הלחץ הועיל לשנות את סירובו הראשוני של הקב"ה להליכה להסכמה להליכה, ובסופו של דבר עם לחץ נוסף ההתנגדות לקללת ישראל גם היא עשויה להשתנות.

                                                                                                                  למאמר המלא<<

 

- בלק - נבואתו של בלעם
הרב חיים סבתו
ימי לימוד לבני נוער בתשעת הימים! לפרטים לחץ כאן.
בצער רב אנו מודיעי כי אחיו של בני מלק (מחזור יג') בוגר הישיבה ניפטר. ההלוויה היום בשעה 16 בחיפה בשער תמר בבית העלמין שדה יהושע.
מזל טוב לנעם ובלהה שמואל לרגל הולדת הבן. שתזכו לגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים, ולהכניסו בבריתו של אברהם אבינו בזמנו.
ספר חדש לראש הישיבה - מסילות בלבבם!!
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים