חפש
התמודדות עם אי שביעות רצון מתפקודה של המדינה
הרב יצחק שילת

עין טובה ואהבת חינם

הרב חיים סבתו

עם קשה עורף הוא

הרב נחום אליעזר רבינוביץ'

שלושת השבועות - הספדה של רחל

 הרב רן כלילי

מסעי
רוצח בשגגה
ר' יואב פלדמן

הישיבה בעיר המקלט היא מעין כפרה על הרציחה. התורה אוסרת לקחת כופר של ממון עבור הרוצח אלא הגלות מכפרת על חטאו... חז"ל למדו שמות הכהן הגדול מכפר על הרוצח ולכן הוא חוזר למקומו במות הכהן...

לשיעור המלא<<<

כניסת בוגרים וידידים
שם משתמש
סיסמא
זכור סיסמא שכחת סיסמא?

  משתמש חדש לחץ כאן  

--------------------- & -------------------

 ש.עיון

         שיעורים בנושא:

           בין המצרים

      לעילוי נשמת      
    יעקב נפתלי    
      
בן אברהם

 

 

 

נתיב הבטחון - פחדו בציון חטאים - הרב אברהם וולפסון

המהר"ל מבאר שההבדל בין הבוטח לזה שאינו בוטח איננו במידת המאמץ של האדם, זו לא החלטה רצונית של האדם - הבטחון של האדם נובע מהשאלה האם הוא כלי שלם או שבור. כאשר ר' ישמעאל אומר לאותו תלמיד 'חטאה את', אין הכוונה שהוא חוטא כיון שאינו בוטח, אלא שהוא מפחד כיון שהוא חוטא. החטא גורם לכך שאדם לא מסוגל לבטוח בה'. החטא גורם לכך שאדם רעוע מבפנים ולכן הוא לא יכול לבטוח בה' וממילא הוא מפחד, לעומת זאת אדם שאינו חוטא, אינו רעוע מבפנים ולכן הוא יכול לבטוח בה'. התפיסה שעומדת מאחורי דברי המהר"ל היא שהמידות הטובות מונחות באדם באופן טבעי, אלו לא דברים שאדם צריך להתאמץ כדי לרכוש אותם. המצב הנורמלי של אדם שעובד ה' ואיננו חוטא הוא בטחון בסיסי. הקב"ה ברא את האדם באופן כזה שהוא צריך לחיות את חייו בשלוה ובבטחון מתוך תחושה שהבוטח בה' חסד יסובבנו, הקב"ה שומר על האדם. החוטא מאבד את הבטחון הפשוט שיש לכל בני האדם - החוטא מרגיש שהוא איבד את הקשר עם הקב"ה, וממילא יש מקום לפחד בחייו.

<<למאמר המלא

בילויים וחופש - הרב אלישע אבינר

ניצוּל נכון של הזמן הפנוּי הוא אחד האתגרים הקשים שעומדים בימינו בפני הנוער ובפני מחנכיו. לפני מאה שנה, בעיה זו לא היתה כל כך חריפה כיון שפנאי לא היה בנמצא: למעט ילדים מחוּננים בודדים אשר למדו ללא הפסקה מבוקר עד ערב, "ניצלו" מרבית הילדים את הפנאי הרב שבידם כדי לסייע לפרנסת הוריהם - מהם שעזרו במשק החקלאי, ומהם בעבודות דחק אחרות. המהפיכה התעשייתית וכניסתן של מכונות אוטומטיות לעבודות בסיסיות שאינן מחייבות מיוּמנוּת, ביטלו את הצורך בהעסקת ילדים. בימינו, במרבית המדינות המפותחות, ילדים אינם מנוצלים ככוח עבודה זול והם יכולים "לנשום" שנים נוספות, ומכאן נוצרה בעיית "תרבוּת הפנאי".

העיקרון הוא: "אדם לעמל יולד" (איוב ה ז). אין הכוונה שאדם נולד כדי לעבוד בפרך או לשמש כרובוט בתעשייה, אלא שהוא מתפתח דרך מאמץ. אדם אשר ישכב במשך כל היום על ספה נוחה כדי לחסוך מאמצים מיותרים משריריו, לא רק שלא יתחזק אלא אף יתנַוֵן. מאמץ גופני שומר על תיפקוד תקין של הגוף.

למאמר המלא>>

 

- הלוחם כבן תורה
הרב נחום אליעזר רבינוביץ'
16:00 - התמודדות עם אי שביעות רצון מתפקודה של המדינה
הרב יצחק שילת
אימו של נפתלי מלאכי (מחזור א) נפטרה - ההלויה היתה היום יום חמישי יושבים שבעה ברחוב דפנה 27 שערי תקוה
במוצ"ש ישב בביתו בגינות שומרון
בית הישיבה מרכין ראש עם היוודע על הירצחם בידי בני עוולה של שלושת הנערים החטופים, וביניהם נפתלי פרנקל, בנו של בוגר הישיבה אברהם (מחזור ו')
אתר חדש לרב אליהו ליפשיץ "תורה לשמה" - פרטים כאן
חדש חדש חדש !!! אפליקציה לאתר Ybm
לפרטים לחץ כאן!
פורום הישיבות
בתי מדרש וירטואליים